Marshi Poliitilise Riski Kaart 2015

Marsh on avaldanud igal aastal uueneva Poliitilise Riski Kaardi, mis on koostatud koostöös Fitch Gruppi kuuluva sõltumatu poliitilise ja krediidiriski analüüsi ettevõttega Business Monitor International (BMI).

Kaart hõlmab 185 riigi üldist riskireitingut, võttes arvesse kolme kategooriat: poliitilist riski, makromajanduslikku riski ning operatsiooniriski.
Kasvavad geopoliitilised pinged, poliitiline vägivald, separatistlikud liikumised ning naftahinna langus süvendavad poliitilisi riske ning esitavad uusi väljakutseid välisinvestoritele.

Naftahinna jätkuvast langusest võidavad paljud naftat importivad riigid ning maailmamajandus üldiselt, kuid pikemaajaline langus avaldab negatiivset mõju riikidele, kes on tugevas sõltuvuses nafta ekspordist. BMI on välja toonud järgmised riigid, mille poliitiline risk oluliselt suureneks naftahinna jätkuva languse korral: Angola, Tšaad, Ekvatoriaal Guinea, Iraan ja Venetsueela.

Lisaks oli 2014. aastal märkimisväärne poliitiline vägivald Lähis-Ida ja Põhja-Aafrika (MENA) regioonis, Ukrainas, Tais ja Hong Kongis. 2015. aastal võivad mitmed teised riigid seista silmitsi rahutuste ja vägivallaga, eriti riigid, kus rahvas on järjest rahulolematum riigi majandusega ning maad, kus diktaator on olnud võimul dekaade.

Yoel Sano, BMI Globaalse Poliitilise ja Julgeoleku Riski juhi sõnul on viimasel paaril aastal veelgi selgemalt eristunud, millised arenenud riigid avavad häid investeerimisvõimalusi rahvusvahelistele ettevõtetele ning millised mitte. Kui Hiina, India ja Indoneesia on välisinvestorite jaoks paljulubavad, arvestades võimu positiivset suhtumist ning läbi viidud majandusreforme, siis Venemaa on jätkuvalt problemaatiline. Samuti tasub olla skeptiline Brasiilia ja Lõuna-Aafrika Vabariigi osas.

Loe inglisekeelset artiklit SIIT